I’ve got food poisoning :(

bleu-eyed:

I can’t remember anything without you
Eternal Sunshine of The Spotless Mind (2004)

knowledgeandlove:

videohall:

Husky dog performs her overly dramatic death trick.

I’ve wasted fifteen minutes of my life watching this 8 second long video. 

(via halloweenghoul)

keepmywhiskeyneat:

misa-chu:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 
do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?
stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

This would have been better done if you had actually budgeted and tried to plan for meals? And who on earth eats that many grapes? Those bags are entirely full, and they don’t have to be. Grapes are sold by the pound, and it’s expected that people will move grapes they don’t want to a different bag. Plus, you can buy frozen fruits to use in recipes, etc. for far cheaper than fresh. I’m sorry. I know this is trying to prove a point, but it’s all horribly unrealistic and I’m tired of seeing this on my dash a thousand times over. And if you were going for healthy, why the soft drink? Even if you were going to include that anyway, a 2 liter bottle of pop is often the same price as a 20oz, if not cheaper. And usually buying nuts is cheaper(per unit) if you buy in bulk/bigger amounts. There’s a store near here that sells big bags of assorted nuts for something like 5 dollars if I remember correctly, and that’s for at least a pound. Those packets are about an ounce I believe, meaning they’re 50 cents per ounce. If my math is right, the large bag costs something like 35 cents per ounce. Plus, significantly less packaging. Eating healthier is not necessarily more expensive, it just requires a lot more planning. Which, I understand, some people don’t have time for, but you could have gotten things closer to what someone would actually buy? Things like rice, meat, idk- things to actually make meals?

Thank you ^
bastardizer:

I procrastinated in class today. So there’s that.
bikinipowerbottom:

im not ashamed to admit that id let 26 year old Joe Biden hit it


Sha bang
"
I have never met a man so ignorant that I couldn’t learn something from him.
Galileo Galilei (via hqlines)


(via kushandwizdom)

"
theme by 1000scientists